Atrakcje Ostrawy – ERASMUS+

Ostrawa, choć kojarzona głównie jako miasto przemysłowe, jest ośrodkiem często odwiedzanym przez turystów, oferującym wiele atrakcji, o czym mogła przekonać się młodzież z „Mechanika”, realizująca w Czechach trzytygodniowe staże w ramach programu ERASMUS+. W wolnym od pracy czasie poznaliśmy najważniejsze zabytki miasta, takie jak Nowy Ratusz, zbudowany w stylu funkcjonalistycznym, z Wieżą Widokową znajdującą się na wysokości 73 metrów nad ziemią (najwyżej położona ratuszowa platforma widokowa w kraju) czy  Plac Tomasza Masaryka – rynek znajdujący się w historycznej Ostrawie Morawskiej. Niecodziennym przeżyciem było zwłaszcza zwiedzanie olbrzymiego terenu dawnej huty w dzielnicy Dolne Witkowice – poznanie jej industrialnej architektury z wieżami szybowymi, odzwierciedlającej historię rozwoju technologicznego i rewolucji przemysłowej. Wyjątkowe obiekty techniczne zyskały już miano narodowych zabytków kultury.

Ogromny kompleks przemysłowy huty Witkowice obecnie przekształcony został na wyjątkowe centrum edukacyjne, społeczne i kulturalne, o czym przekonaliśmy się podczas zabawy (a przy okazji – nauki – z różnych dziedzin) w Dużym Świecie Techniki, który w niecodzienny sposób przybliżył nam tajniki wiedzy i techniki, olśniewając przy okazji ogromnym lustrem i wyjątkowych stanowisk „badawczych”. Z dużą dawką emocji wiązała się kolejna atrakcja, która zaoferowała nam Ostrawa – wyścigi na torze kartingowym – największej i najnowocześniejszej hali z gokartami w całych Czechach (rywalizacja była niezwykle zacięta, a uczniowie „Mechanika” również w tej kategorii poradzili sobie świetnie). Pobyt w Ostrawie zakończyliśmy spacerem po ZOO – drugim co do wielkości ogrodzie zoologicznym w Czechach, na którego terenie znajduje się obecnie 4 tysiące zwierząt z ponad czterysta różnych gatunków.