Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w swoje marzenia!

Drogi ósmoklasisto! Dlaczego właśnie my?

Zespół Szkół Technicznych w Pile popularnie nazywany „Mechanikiem” to szkoła nowoczesna, dynamiczna, stale rozwijająca się, z 75-letnią tradycją.

Jesteśmy jedną z największych placówek edukacyjnych w powiecie pilskim, w której w dwóch typach szkół uczy się ponad 750 uczniów.

Posiadamy bardzo bogatą ofertę edukacyjną. Uczymy w zawodach, na które jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Jako absolwenci naszej szkoły bez trudu znajdziecie zatrudnienie: w serwisach i sklepach komputerowych, w firmach tworzących aplikacje sieciowe, w bankach, urzędach, działach informatycznych dowolnych przedsiębiorstw, w agencjach reklamowych i firmach zajmujących się grafiką komputerową,
w serwerowniach jako administratorzy systemów sieciowych, w przedsiębiorstwach na stanowiskach produkcyjnych, stanowiskach nadzoru technicznego procesów wytwarzania maszyn i urządzeń,
w przedsiębiorstwach działających przeważnie w przemyśle, lecz także w budownictwie, górnictwie, komunikacji i  transporcie, usługach i innych dziedzinach gospodarki, w dużych zakładach przemysłowych działających w branży mechatronicznej i w dowolnej gałęzi gospodarki, posiadających zautomatyzowane lub zrobotyzowane linie produkcyjne, w małych firmach z branży mechatronicznej, informatycznej, elektronicznej lub motoryzacyjnej,  na stacjach obsługi pojazdów samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, w zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych, przedsiębiorstwach transportu samochodowego, w instytucjach zajmujących się obrotem pojazdami samochodowymi i ich częściami, instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów samochodowych oraz ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Jesteśmy jedną z 16 szkół w całej Polsce i jedyną w Wielkopolsce, w której będziesz się kształcił na kierunku Technik informatyk lub Technik informatyk o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach „Programu CYBER.MIL z klasą”.

Proponujemy również kształcenie na kierunku Technik mechatronik oraz w Oddziale Przegotowania Wojskowego w zawodzie technik mechanik i technik pojazdów samochodowych.

Oferujemy ciekawe kierunki w Branżowej Szkole I stopnia w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, mechanik – monter maszyn i urządzeń, elektromechanik, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, blacharz samochodowy, lakiernik samochodowy. Naukę w zawodzie w Szkole Branżowej możesz realizować jako: uczeń szkoły – kształcenie zawodowe praktyczne będziesz odbywał w Powiatowym Centrum Edukacji w Pile lub młodociany pracownik – zajęcia praktyczne będziesz realizował w zakładach i serwisach samochodowych, na podstawie umowy o pracę.

Prowadzimy regularną współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową z Wałcza, Regionalnym Centrum Informatyki z Bydgoszczy, Państwową Uczelnią Stanisława Staszica z Piły.

Współpracujemy z około 80 firmami z branży informatycznej, mechatronicznej, mechanicznej oraz samochodowej m.in. Signify Poland, Signify Electronics, STX Next , Quad Graphics.

Posiadamy autoryzowany ośrodek Akademii Cisco (uzyskiwanie międzynarodowych certyfikatów informatycznych) oraz Microsoft Imagine (dostęp do systemów operacyjnych),

Szkoła posiada swój niepowtarzalny klimat i atmosferę, a każdy dzień spędzony w jej murach przynosi wymierne korzyści w postaci rozwoju osobistego.

W szkole realizowane są projekty unijne, dzięki którym każdy z Was może rozwijać swoje umiejętności, korzystać z dodatkowych zajęć edukacyjnych i rozwijać kompetencje językowe.

Nauczyciele „Mechanika” prowadzą dodatkowe, bezpłatne zajęcia przygotowujące do matury, a zdawalność egzaminu maturalnego od wielu lat jest na bardzo wysokim poziomie.

Szkoła rozwija pasję i zainteresowania poprzez ciekawe wycieczki krajowe i zagraniczne, wyjścia do kin i na wystawy, ciekawe warsztaty tematyczne.

Zespół Szkół Technicznych stawia na aktywność fizyczną – w szkole prowadzone są dodatkowe zajęcia sportowe z piłki siatkowej, koszykowej i nożnej. W szkole działa również Szkolny Klub Morsa – „MechaMorsy oraz Szkolne Koło Szachowe.

Mamy otwarte serca na potrzeby innych. Organizujemy i uczestniczymy w akcjach charytatywnych, w ramach których uczniowie mogą jako wolontariusze działać na rzecz instytucji pożytku publicznego. Wspieramy działania Fundacji DKMS, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, szlachetnej paczki.

Dbamy o tradycję. Obchodzimy wszelkie święta państwowe, kościelne i szkolne. Dzień Samorządności, Dzień Życzliwości, Dzień Sportu-to okazje do wspaniałej, wspólnej zabawy.

W naszej szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski, dzięki któremu poczujecie się ważną częścią naszej społeczności.

Na co dzień w murach szkoły funkcjonuje sklepik szkolny.

Dyrektorzy szkoły:

1946 – 1947 Marian Smolarz