Dzień Rzucania Palenia

Każdego roku trzeci czwartek listopada jest obchodzony jako „Światowy Dzień Rzucania Palenia”. W tym roku przypada 18 listopada.

Celem obchodów jest uświadamianie w zakresie szkodliwości palenia tytoniu oraz zachęcenie osób palących do zerwania z nałogiem.

W Polsce blisko co trzecia dorosła osoba pali papierosy. Choć częściej palą mężczyźni, to kobiety silniej się uzależniają od nikotyny, co powoduje, że trudniej im zrezygnować z nałogu.

Na całym świecie tytoń zabija miliony osób każdego roku – w tym też osoby, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta jest często ignorowana przez osoby sięgające po papierosa.

E-papierosy nie tylko nie pomagają wyjść z uzależnienia, ale same uzależniają. Co więcej, eksperci alarmują, że ich stosowanie może być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Na temat potencjalnych zagrożeń związanych zastosowaniem elektronicznych papierosów na stronie:

https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/e-papierosy

Około ¾ wszystkich palaczy chce przestać palić. Jednak wielu z nich rzucenie palenia sprawia trudność.

Więcej informacji na temat szkodliwości palenia tytoniu i metod rzucania palenia można uzyskać:

http://jakrzucicpalenie.pl