Franciszek Starowieyski w BWA i UP w Pile

1.10.2021 roku klasa 4P miała wyjątkową okazję obejrzeć w galerii BWA i UP w Pile najlepsze dzieło Franciszka Starowieyskiego.  Praca „W oczekiwaniu Ocaliciela” nazywana częściej Lubelskim Teatrem Rysowania powstała w dniach 7-10.06.1995 r. Obraz ten o wymiarach 3 m wysokości i 18 m długości to największy z „Teatrów Rysowania”, jaki powstał w Polsce, i – jak się powszechnie ocenia – najlepszy. Franciszek Starowieyski jest najbardziej oryginalnym artystą polskim ostatniego półwiecza. Od 1980 roku tworzył autorskie dzieła, które nazywał Teatrami Rysowania. Powstawały one z udziałem widzów, modelek, muzyki, w ciągu wielu dni, stając się w ten sposób parateatralnymi spektaklami. Na obrazie oglądanym przez młodzież widnieje kłębowisko odrealnionych postaci ludzkich i zwierzęcych oraz mechanicznych stworów, prezentujących potęgę sił witalnych i odwołań do elementów śmierci i rozkładu, tak typowych dla całej twórczości Franciszka Starowiejskiego.

Danuta Rosa