LICZBA π w Mechaniku

14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Data nie jest przypadkowa. Pierwsze dwie cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby to właśnie 3,14, czyli 14 marca. Jeżeli ktoś jeszcze nie wie – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Korytarze szkolne w tym dniu zapełniły się plakatami, które w swojej treści nawiązywały do historii liczby, jej zastosowań w matematyce. Uczniowie przygotowali również rebusy i zagadki. Rozwinięcie liczby Pi do 100 miejsc po przecinku pojawiło się na korytarzu szkolnym. Z rozwinięciem Pi związany był też konkurs przygotowany przez uczniów klasy 3CM. W świetlicy szkolnej zawodnicy mieli za zadanie podać jak najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego tej liczby. Zwycięzcami konkursu zostali: Jan Stańczyk z klasy 4K z wynikiem 150 , Paulina Jagła 4K – 120, Dominik Wolański 3M – 117, Jakub Wiśniewski 1CM – 89, Patryk Rózga 1OPW – 75, Bartosz Kotowski 1OPW – 75.

Gratulujemy.