Październik – miesiąc walki z rakiem

4 października obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii, a 15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. W tym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Wciąż powinno się nawoływać do dbania o profilaktykę, która może tak wiele zmienić. Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne jej wykrycie – wtedy, gdy jest ona już w zaawansowanym stadium.

W dniu 18.10.2021r. odwiedziły nas wolontariuszki ze Stowarzyszenia Pilski Klub Amazonek i przeprowadziły zajęcia praktyczne z wykorzystaniem fantomów do nauki badania i wykrywania guzków w piersi. Serdecznie dziękujemy paniom: Jadwidze Piechockiej, Małgorzacie Tomaniak oraz Joannie Herc za ciekawe zajęcia i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności.

Opracowanie: Wioletta Szumańska Katarzyna Senska