PODSUMOWANIE KONKURSU O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM 1918-1919

W historii Polski są wydarzenia, które powinny być darzone czcią i szacunkiem, a pamięć o nich przekazywana z pokolenia na pokolenie. Należy do nich niewątpliwie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Jego ślady są zachowane w wielu miejscach naszego regionu w postaci murali, tablic, nazw ulic, imienia nadanego szkołom, pomników… Duch wolności towarzyszył rodakom, którzy opuścili swoich bliskich i podjęli walkę. Dzięki ich ofiarności i poświęceniu w Wielkopolsce po I wojnie światowej utrwaliła się polskość. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w Zespole Szkół Technicznych w Pile odbył się konkurs na e-plakat poświęcony 102. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zorganizowany przez Klub Europejczyka oraz nauczycieli historii Michała Olejnika i Marcina Orzechowskiego. Do głównych celów uczniowskiej rywalizacji należało rozwijanie i pogłębianie zainteresowań dziejami Polski, kształtowanie postaw patriotycznych oraz rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej młodzieży, a także motywowanie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w konkursach. Każdy uczestnik konkursu samodzielnie wykonał jeden e-plakat poświęcony 102. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W skład komisji konkursowej oprócz wymienionych wcześniej nauczycieli historii weszli nauczyciele przedmiotów informatycznych – Renata Nagiewicz i Katarzyna Pazdej oraz przedstawiciele Klubu Europejczyka – Oliwia Jaryst i Kacper Pikulik. Przy ocenie prac jury wzięło pod uwagę przede wszystkim wartość merytoryczną i artystyczną e-plakatów oraz oryginalność, pomysłowość i estetykę ich wykonania. W szkolnej rywalizacji bezkonkurencyjni okazali się uczniowie technikum informatycznego – zwyciężyła Amelia Jurek (klasa 2Kg), drugie miejsce zajął Damian Ruszała (klasa 2Kg), a trzecie Nikola Jakobsche (klasa 1K). Gratulujemy!