Powiatowe Obchody Dnia Zdrowia Piersi

W dniu 11.10.2021r. młodzież naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w XV Powiatowych Obchodach Dnia Zdrowia Piersi organizowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Pile, Stowarzyszenie – Pilski Klub Amazonek w Pile i Zespół Szkół przy Teatralnej w Pile pod patronatem Starosty Pilskiego – Eligiusza Komarowskiego oraz Prezydenta Miasta Piły – Piotra Głowskiego.

Rak piersi (rak gruczołu piersiowego, rak sutka) to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet, który najczęściej wywodzi się z tkanki nabłonkowej gruczołu piersiowego. Pomimo, że choroba ta dotyczy przede wszystkim kobiet, to ok. 1% zachorowań dotyczy również mężczyzn. Jest to groźna choroba nowotworowa, ponieważ zazwyczaj przez długi czas nie daje ona żadnych objawów, a w momencie jej wykrycia bardzo często wystąpiły już przerzuty komórek nowotworowych do innych narządów, np. do płuc, wątroby, mózgu lub kości. Dlatego też najważniejszym czynnikiem warunkującym wyleczenie jest odpowiednio wczesne postawienie diagnozy, które możliwe jest dzięki odpowiedniej profilaktyce i regularnym badaniom, w tym samokontroli prowadzonej przez kobietę.

Podczas uroczystości uczniowie Zespołu Szkół Technicznych otrzymali nagrody w konkursie profilaktycznym na zdjęcie „ Pamiętaj o profilaktyce- chroń Siebie i Najbliższych”. I miejsce otrzymała Paulina Jagła klasa 2K, III miejsce Dominik Wolański klasa 1M oraz dyplom uczestnictwa Przybylski Paweł klasa 1I. Gratulacje dla uczestników.

Wioletta Szumańska Katarzyna Senska