Spacer po Pradze – ERASMUS+

Słoneczną niedzielę 25 września br. uczniowie „Mechanika”, realizujący program ERASMUS+, spędzili w Pradze – „Mieście Stu Wież”, uznawanym za jedną z najpiękniejszych stolic europejskich, co potwierdza jego rosnąca z roku na rok popularność. Mogliśmy podziwiać monumentalną architekturę kompleksu zamkowego na Hradczanach, imponującą katedrę św. Wita oraz Bazylikę św. Jerzego. Następnie przeszliśmy przez urokliwe Ogrody Wallensteina,  wypełnione ozdobnymi sadzawkami i barokowymi posągami, zatrzymując się przed okazałym Pałacem Wallensteina – obecnie siedzibą Senatu Republiki Czeskiej. Spacerując dalej uroczymi uliczkami Pragi, oglądaliśmy fantastyczną architekturę Rynku Małej Strony i jego okolic. Dotarliśmy wreszcie do romantycznego Mostu Karola – najstarszego mostu kamiennego świata, którego długość przekracza 500 metrów. Przeszliśmy klimatyczną ulicą Karola, zatrzymaliśmy się przed niezwykłym średniowiecznym zegarem astronomicznym, znajdującym się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego, chwilę spędziliśmy na Rynku Staromiejskim oraz przed mieszczącym się w barokowym pałacu Teatrem Nostica, w którym w czasie przygotowań do światowej premiery „Don Giovanniego” (1787 r.) miał grać na klawesynie sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Nasz spacer skończyliśmy na tętniącym życiem Placu Wacława, który był milczącym świadkiem wielu historycznych wydarzeń – zwróciliśmy tu uwagę na pomnik konny św. Wacława i praskie Muzeum Narodowe.
Fascynujący krajobraz czeskiej stolicy, pełen przykładów wielowiekowej architektury, stworzonej w duchu secesji/art nouveau, z nawiązaniami do gotyku, renesansu i baroku oraz sztuki romańskiej, dostarczył nam wielu wrażeń. Dlatego nasz intensywny spacer zakończyliśmy z uczuciem niedosytu i przekonaniem, że na pewno jeszcze tu wrócimy…