„Sprzątnie Świata –Polska 2021”

Jak co roku od wielu lat, w trzeci weekend września odbywa się międzynarodowa akcja – Sprzątanie Świata.

Udział w niej biorą państwa i miasta z całego świata, w tym również Piła.

W bieżącym roku ma to miejsce od 17 do 19 września. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”.

Jest to wspólna lekcja poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów.

W ostatnich latach plastikowe  opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Plastik jest wszędzie w wodzie, którą spożywamy, w powietrzu którym oddychamy a także w naszych ciałach. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki (PET), woreczki i reklamówki foliowe, oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej.

Plastikowe odpady stały się jednym z problemów cywilizacyjnych, aby z nim walczyć wystarczy zacząć od siebie zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz wdrażając w życie ideę less waste (mniej odpadów) i zasadę 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj).

Również i nasza szkoła i uczniowie klasy 2K, 2I oraz 2D wraz z opiekunami dołączyli do akcji w piątek 17 września. Młodzież sprzątała teren przy Zalewie Koszyckim.