Czerwone maki na Monte Cassino

W drugiej połowie maja uczniowie klas 1CM, 1I oraz 2CM wspólnie z nauczycielem historii Michałem Olejnikiem odwiedzili Muzeum Okręgowe w Pile, gdzie obejrzeli wystawę czasową „Czerwone maki na Monte Cassino”. Zawiera ona ponad 200 obiektów związanych z II Korpusem Polskim, dowodzonym przez generała Władysława Andersa. Wystawa prezentuje eksponaty obrazujące napaść Niemców i Sowietów na Polskę w 1939 roku i jej konsekwencje (okupację, śmierć tysięcy Polaków i deportacje), organizowanie na Wschodzie Armii Polskiej i jej tułaczkę razem z cywilnymi uchodźcami przez Iran, Irak, Syrię, Palestynę i Egipt do Włoch, a następnie krwawe walki o Monte Cassino w maju 1944 roku. Za to zwycięstwo nad Niemcami żołnierze generała Władysława Andersa zapłacili wysoką cenę. W bitwie o Monte Cassino poległo ponad tysiąc naszych rodaków, a prawie trzy tysiące Polaków zostało rannych. Po wystawie młodzież Mechanika oprowadzał kustosz Marek Fijałkowski, który z wielką swadą opowiadał naszym uczniom o trudnych losach Polaków podczas II wojny światowej.