Film „Chłopi” w kinie „Helios”

W listopadzie 1924 roku Władysław Stanisław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za powieść „Chłopi”.  Akademia Szwedzka doceniła uniwersalizm utworu, który odnosił się do fundamentalnych kwestii: życia, przemijania, śmierci, relacji międzyludzkich, oraz ukazywał społeczność wiejską z jej szacunkiem do ziemi, natury i religii. Twórcy animowanej adaptacji filmowej zadbali o przedstawienie owej ponadczasowości powieści, wpisując historię mieszkańców wsi Lipce w świat wartości współczesnego człowieka. Film został zrealizowany techniką malarską. Oprócz jej innowacyjnego charakteru obraz zachwycił publiczność licznymi nawiązaniami do dzieł malarskich oraz pogłębieniem psychologii głównej postaci kobiecej – Jagny Paczesiówny. 28.11.2023 roku „malowaną” wersję filmu obejrzało w kinie „Helios” aż siedem klas z naszej szkoły: 2I, 2M, 3OPW, 4I, 4K, 5Ip, 5Mp pod opieką swoich nauczycieli i wychowawców: J. Demczara, D. Rosy, E. Reselskiej, H. Ciesielskiej, E. Wesołowskiej-Pietruszy, R. Nagiewicz  i A. Skrzypczak.