Finał I Powiatowego Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych w MDK „Iskra”

24.03.2022 roku w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile odbył się finał pierwszego Powiatowego Turnieju Wiedzy o Sztukach Plastycznych pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego. W konkursie udział wzięły cztery drużyny, które w dwóch półfinałach odbytych w Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej „Iskra” w dniach 16 i 17 marca zajęły pierwsze i drugie miejsce. Naszą szkołę reprezentowała ponownie ta sama  ekipa „miłośników sztuki” z  czwartej klasy Technikum Mechatronicznego: Dawid Przybylski, Igor Rumiński i Oskar Walczak. Uczniowie zajęli trzecie miejsce, dzielnie walcząc z reprezentantami pilskiego środowiska szkół humanistycznych. Pytania były trudne. Dotyczyły rozległego obszaru wiedzy teoretycznej o sztuce – malarstwa, architektury i rzeźby; działu kultury  obejmującego środowisko współczesnych artystów północnej Wielkopolski, a także umiejętności rozpoznania tytułu, autora i stylu w sztuce aż stu osiemdziesięciu najsłynniejszych dzieł sztuki polskiej i światowej. W uroczystości wziął udział wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich, a galę finałową swoją obecnością zaszczycił Starosta Piły Pan Eligiusz Komarowski, który wszystkim uczestnikom imprezy serdecznie podziękował za udział w Turnieju, życząc kolejnym pokoleniom uczniów szkół pilskich sukcesów w konkursach wiedzy o sztukach plastycznych. Konkurs zorganizowany został przez BWA i UP w Pile, pod czujnym okiem dyrektora Edmunda Wolskiego oraz Edyty Kin – zaprzyjaźnionej z pilskimi szkołami dziennikarki i animatorki kultury. W dobie ówczesnej sytuacji politycznej konkurs oprócz swoich podstawowych zadań spełnił swój najważniejszy cel – ukazał piękno cywilizacyjnego dorobku artystycznego i ponadczasowy charakter wartości humanistycznych w nim uosobionych. Dziękujemy mechatronikom za udział w konkursie i gratulujemy występu w finale. W nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca nasi uczniowie otrzymają bilety na spektakl teatralny, który obejrzą wraz ze swoim opiekunem w jednej z pilskich placówek upowszechniania kultury. Każdy finalista otrzymał pamiątkowy dyplom potwierdzający udział w imprezie. Dyplom drużynowy uczniowie postanowili zawieźć do szkoły i  przekazać Pani Dyrektor, aby stał się dla społeczności szkolnej kolejnych pokoleń pamiątką ich udziału w powiatowym wydarzeniu kulturalnym.

Danuta Rosa