INTERDYSCYPLINARNE WARSZTATY FILOZOFICZNE

Od 22 lutego do 20 marca 2021 roku Paulina Jagła i Nikola Jakobsche z klasy 1K pod czujnym okiem profesora Michała Olejnika reprezentowały Zespół Szkół Technicznych w Pile podczas VIII Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych zorganizowanych przez Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Warsztaty prowadzono metodą e-learningu – kontakt z wykładowcami możliwy był dzięki platformie edukacyjnej Moodle. Służyły one wzbogaceniu wiedzy i poszerzeniu horyzontów uczniów ze szkół ponadpodstawowych, stanowiąc cenne uzupełnienie zajęć szkolnych, a także okazję do zapoznania się ze środowiskiem akademickim. Głównym celem warsztatów było uświadomienie, że znajomość filozofii często stanowi atut w poszukiwaniu pracy oraz ułatwia efektywne działanie w zakresie wielu dziedzin życia społecznego, politycznego, ekonomicznego i kulturalnego. W tegorocznej edycji warsztatów ich uczestnicy próbowali m.in. znaleźć odpowiedzi na następujące pytania: Jakie znaczenie dla współczesności ma filozofia średniowieczna? Jakie były jej korzenie i czy potrafimy rozpoznać jakie wartości wniosła do rozwoju naszej cywilizacji? Co kryło się w myśli wielkich tego okresu? Uczniowie analizowali niełatwe teksty filozoficzne, a następnie na ich podstawie pisali eseje na tematy podane przez pracowników naukowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Do końca marca organizatorzy warsztatów sprawdzą wszystkie prace nadesłane z całego kraju i stworzą listę finalistów, którzy 17 kwietnia 2021 roku będą rywalizowali w ścisłym ogólnopolskim finale o cenne nagrody. Trzymamy kciuki za reprezentantki „Mechanika”!

Michał Olejnik