Kampania „Drugie życie”

#kampaniaDrugieżycie #transplantacja

17 lutego 2022 r. odbyło się w naszej szkole zdalne szkolenie zorganizowane w ramach kampanii społecznej “Drugie Życie”.

Celem kampanii jest promowanie idei transplantacji narządów, walkę z mitami, przekłamaniami dotyczącymi tego tematu, a także popularyzowanie oświadczeń woli. Zapoznaliśmy się z medycznymi, etycznymi i prawnymi aspektami przeszczepiania narządów. Największe wrażenie wywarły na nas wypowiedzi osób, które przeżyły przeszczep narządów. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak wygląda życie po przeszczepie i okazuje się, że nie różni się ono specjalnie od tego, które na co dzień prowadzi zdrowy człowiek. Każdy z gości niejednokrotnie zwracał uwagę na to, że przeszczep to ogromna szansa i nie należy się bać korzystać z tego rodzaju leczenia, ponieważ daje ono potrzebującym szansę na drugie życie.

W Polsce zbyt mała liczba organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę transplantacji, które dla wielu chorych są jedynym ratunkiem. Mimo, że w naszym kraju obowiązuje zasada zgody domniemanej, zgodnie z którą każdy, kto nie zgłosił się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów jest potencjalnym dawcą narządów, transplantolodzy często spotykają się z negatywnym nastawieniem rodzin zmarłych do pobierania narządów.

W najbliższej przyszłości wolontariusze będą rozdawać oświadczenia woli. Wystarczy, że je podpiszesz i możesz podarować komuś życie.

Po więcej informacji zajrzyj na stronę:

https://pl-pl.facebook.com/kampaniaspolecznadrugiezycie/

Nadia Marcinkowska klasa 1CM

Heart transplant and organ donation concept. Hand is giving red heart.