KIRASJERZY W MUZEUM OKRĘGOWYM W PILE

W słoneczną środę 1 marca 2023 roku młodzież z klasy 3M wspólnie z nauczycielem historii Michałem Olejnikiem odwiedziła Muzeum Okręgowe w Pile. Zwiedzający z dużym zainteresowaniem obejrzeli ekspozycję czasową poświęconą elitarnej formacji kirasjerów, obejmującą największą w Polsce kolekcję prezentującą ciężką jazdę okresu XVIII i XIX stulecia. Na wystawie znajduje się kilkanaście sylwetek kirasjerów, głównie z krajów Europy Zachodniej. Obok sylwetek została wyeksponowana broń biała i palna, siodła oraz wizerunki kirasjerów. Ciężka kawaleria liniowa zawdzięcza swą nazwę kirysowi czyli charakterystycznemu stalowemu pancerzowi. Ochronna zbroja, zarówno napierśnik, jak i naplecznik, nie zawsze była jednak metalowa. Warto wiedzieć, że w XVI i XVII wieku często wytwarzano je z grubej skóry, po francusku ciur – i stąd nazwa kirys… Żywa lekcja historii przeniosła uczestników spotkania w odległe czasy, dostarczając wszystkim niezapomnianych wrażeń.