Klasa 1 OPW w skansenie w Osieku

31.05.2022 roku uczniowie klasy 1 OPW odbyli wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią. W skansenie uczestnicy wycieczki przyglądali się wnętrzom dawnych chałup wiejskich, remizy strażackiej, kościoła, szkoły, karczmy i wiatraków. Spośród atrakcji oferowanych zwiedzającym przez przewodnika i  pracowników skansenu, szczególnym zainteresowaniem uczniowie obdarzyli sposób przetwarzania płodów gospodarskich w codzienną żywność, oraz sposoby przygotowania codziennych posiłków przez dawne gospodynie wiejskie. Czynny udział uczniów w pokazach etnograficznych umożliwił im opanowanie ręcznego sposobu wyrobu masła i poznanie wypieku wafli. Spacer po trzynastohektarowej powierzchni skansenu, imitującego wygląd i sposób funkcjonowania dawnych społeczności wiejskich, przeniósł uczniów w  czasy sprzed dwustu lat, dając im wyobrażenie życia chłopstwa na ziemiach polskich zaboru pruskiego. Po zakończeniu wycieczki klasa wraz z opiekunami wzięła udział w konsumpcji chleba wiejskiego z wytworzonym przez siebie w czasie pokazu masłem, popijając posiłek lekko posłodzoną kawą zbożową. Wspólne biesiadowanie zakończyło się swojsko:  gwarnie i wesoło.

Danuta Rosa, Edyta Reselska