KLASA 3D POZNAWAŁA DZIEJE POWIATU PILSKIEGO

W czwartek 17.11.2022 roku młodzież z klasy 3D wspólnie z nauczycielem historii Michałem Olejnikiem odwiedziła Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego w związku z projektem historycznym, realizowanym w programie Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra 2022”, aby uczestniczyć w konferencji naukowej „W nurcie polskich dziejów – powiat pilski, ludzie i wydarzenia”.

Wydarzenie odbyło się w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” i było połączone z udostępnieniem zwiedzającym multimedialnej wystawy czasowej. Projekt służył przypomnieniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem jej regionalnych i pilskich wątków.

W programie spotkania znalazły się następujące prelekcje:

  • „Krótki zarys dziejów ziem obecnego powiatu pilskiego” – prelegent Jacek Stróżyński,
  • „Wydarzenia i dzieje okresu staropolskiego” – prelegent Maciej Usurski,
  • „Rola rodów szlacheckich i ziemiaństwa w okresie zaborów oraz ważne wydarzenia w okresie zaborów” – prelegent Marek Fijałkowski,
  • „Lata 1920-1945 na ziemi pilskiej” – prelegent Marek Fijałkowski,
  • „Przemiany społeczne, gospodarcze i administracyjne na ziemi pilskiej po II wojnie światowej” – prelegent Maria Bochan.

Uczniowie Mechanika z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładów, które poszerzyły wiedzę dotyczącą trudnej historii naszych pilskich ziem. Żywa lekcja historii przeniosła uczestników spotkania w dawne czasy, dostarczając wszystkim wielu wrażeń i refleksji.