Konferencja „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”

W czwartek 18 maja na terenie Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Wzięli w niej udział uczniowie klas trzecich Mechanika z opiekunami – Weroniką Kończewską, Michałem Olejnikiem i Marcinem Orzechowskim. Konferencja ta składała się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. W pierwszej z nich zebrani zapoznali się z aktualnym procesem szkolenia oraz egzaminowania kierowców na prawo jazdy kategorii A oraz B, aby zrozumieć jak działają najnowsze systemy bezpieczeństwa wykorzystywane w pojazdach, poznali prawdziwą historię opowiedzianą przez uczestnika poważnego wypadku (najmocniejszy akcent konferencji), a także zobaczyli jak wygląda statystyka zdarzeń drogowych oraz zapoznali się z ich najczęstszymi przyczynami zaprezentowanymi od strony praktycznej przez biegłego sądowego. Druga część wydarzenia rozpoczęła się pokazem akcji ratunkowej podczas symulowanego wypadku. Ukazano współdziałanie jednostek: straży pożarnej (KSP w Pile), policji (KPP w Pile) oraz ratowników medycznych (studenci ANS w Pile). Uczestnicy konferencji mogli także wsiąść do symulatora dachowania oraz udać się na stanowisko do przeprowadzania egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Ćwiczono również udzielanie pierwszej pomocy, a także zapoznano się ze specjalistycznym sprzętem wykorzystywanym przez straż pożarną i policję. Konferencja „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” z pewnością wpłynęła na zrozumienie faktu, że niekiedy  kilka sekund lub nawet ich ułamki mogą zadecydować o czyimś życiu.

Michał Olejnik