LABORATORIA DLA INFORMATYKÓW Z „MECHANIKA”

W dniach 15-19.02.2021 roku uczniowie technikum informatycznego z klasy 3I wspólnie z wychowawcą Michałem Olejnikiem uczestniczyli w zajęciach specjalistycznych w ramach projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”. Zajęcia odbywały się w formie zdalnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 przez platformę Politechniki Poznańskiej e-meeting.  Trwały one 40 godzin w tygodniu (8 godzin dziennie) z czego 15 godzin zrealizowano w formie konsultacji on-line z prowadzącymi, a pozostały czas przeznaczono na pracę własną uczestników indywidualnie oraz w grupach. Część zajęć odbyła się przy użyciu pulpitów zdalnych, tak aby uczniowie mogli korzystać z programów komputerowych i sprzętu w laboratoriach uczelni. W programie zajęć znalazły się następujące zagadnienia: podstawowa konfiguracja oraz tworzenie witryny internetowej za pomocą systemu CMS WordPress, modelowanie 3D w programie Autodesk Fusion 360, programowanie mikrokontrolera Arduino przy pomocy narzędzia TinkerCAD, programowanie aplikacji webowych (PHP, Ruby on Rails) oraz sieci teleinformatyczne (wykonanie projektu sieci i kosztorysu okablowania według obowiązujących reguł, wybór i kosztorys urządzeń aktywnych oraz osprzętu zgodnie z zastosowaniem). Szkolenia prowadzili Dariusz Grzelak, Marcin Koper, Szymon Konieczny, Dominik Narewski i Łukasz Marcinkowski. W piątek uczniowie rozwiązywali test końcowy, podsumowujący pięciodniowe zajęcia. Zajęcia specjalistyczne w trybie zdalnym w projekcie „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” umożliwiły uczniom pilskiego „Mechanika” poszerzenie zakresu własnych wiadomości i umiejętności informatycznych.

Michał Olejnik