Lekcja o sarmatyzmie w Muzeum Okręgowym w Pile

16.11.2022 r. klasa 2M odbyła wycieczkę do Muzeum Okręgowego w Pile na lekcję o siedemnastowiecznej szlachcie sarmackiej. Uczniowie w przytulnej sali muzeum, siedząc na miękkich poduchach, wysłuchali ciekawego wykładu znanego historyka pilskiego Marka Fijałkowskiego, którego opowieści o szlachcie polskiej doby baroku, wprawiały ich w zadumę, pobudzały wyobraźnię, poszerzały wiedzę. Czegóż w nich nie było! W tej mieszance historii, gawędy, relacji z rozmówcami, własnych badań naukowych prowadzącego lekcję muzealną, były informacje mrożące krew w żyłach, budzące śmiech i wprawiające w osłupienie. Żaden podręcznik nie mógłby ich uczniom dostarczyć. Klasa po opuszczeniu muzeum doszła do wniosku, że historii można uczyć się nie tylko w domu, przy biurku. Można ją także tropić w terenie: na polach, w lasach, rowach, ruinach, a także: antykwariatach, targach, bibliotekach, kościołach… Tak rodzą się pasje.