„Potrzeba uważności” w galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile

W dniu 27.09.2022 roku dwie klasy 1K i 3K odbyły wycieczkę do BWA i UP w Pile na wystawę prac sześciu artystek z Piły i Szamocina. Pomysłodawczynią wystawy była Lucyna Pach, pod skrzydłami której w MDK „Iskra” młode autorki prac prezentowanych na wystawie rozpoczynały swoją przygodę ze sztuką. Projekty artystyczne Ori Gawrońskiej, Olimpii Kogut, Karoliny Smorawskiej, Natalii Wysockiej i Marty Zatylny wzbudzały wiele kontrowersji wśród naszych uczniów i prowokowały do ich rozmaitych interpretacji, a rama obrazowa umieszczona w centrum sali wystawowej, zgodnie z intencją mentorki artystek – Lucyny Pach, posłużyła młodzieży do wykonywania w jej obrębie artystycznego selfie. Na wystawie przeważały: grafiki, linoryty, akwarele, wklęsłodruki, oleje na płótnie, gwasz, oraz fotografia. Nowatorskie techniki artystyczne młodych twórczyń wywołały wielkie zaciekawienie wśród uczniów – szokowały, nużyły, ciekawiły i odpychały. Pomimo skrajnych emocji, jakie wystawa wywołała, wycieczka „po sztukę współczesną” zaliczona została przez uczniów do udanych. Opiekę nad klasami w drodze do galerii i z powrotem do szkoły sprawowały nauczycielki języka polskiego: Danuta Rosa oraz Ewa Wesołowska-Pietrusza.

Danuta Rosa