POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918-1919

                Trudno sobie wyobrazić dzisiaj Polskę bez Wielkopolski. Skończona I wojna światowa i rok 1918  dawał szanse Polakom na niepodległość. Szereg działań było improwizowanych, jednak Wielkopolska była wówczas stanowcza, a przede wszystkim przygotowana. Sukcesu należy doszukiwać się w polskim pozytywizmie i pracy organicznej 2 poł. XIX wieku, a później militarnych akcjach Polskiej Organizacji Wojskowej. Trudny niemiecki przeciwnik nie chciał oddawać tego regionu bez walki. Potyczki pod Zdziechową, Wrzeszczyną, Roskiem później otwarte walki o Inowrocław, Chodzież, Szubin, Żnin, Rawicz i wiele innych wielkopolskich miejscowości kończą się sukcesem. Na arenie międzynarodowej w Trewirze z 1919 roku dyplomaci musieli zatwierdzić stan faktyczny, czyli wywalczone granice. Wielkopolska wyrwana z zaborczych niemieckich rąk wróciła do Polski.

Cześć i chwała bohaterom Wielkopolskim!