Program profilaktyczny „Znamię! Znam je?”

W klasach pierwszych został przeprowadzony program profilaktyczny, którego celem było upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych w zakresie wiedzy na temat profilaktyki czerniaka. Czerniak skóry jest nowotworem złośliwym. Charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Badania wykazały, że 7% badanych w ogóle nie zwraca uwagi na znamiona, a 11% deklaruje, że nie ma żadnych podejrzanych zmian. Osoby najbardziej narażone na rozwój czerniaka to osoby: o jasnych i rudnych włosach, u których w rodzinie występował czerniak, które słabo tolerują słońce. Zapoznano uczniów ze złotymi zasadami ochrony skóry m.in. unikanie słońca między 11-16, nie opalanie się w solarium czy odwiedzanie kontrolnie dermatologa.