„Spotkania ze sztuką” w galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile

26.04.2024 r. klasa 2M udała się do galerii BWA i UP w Pile na drugie już w tym roku „Spotkanie ze sztuką”. Tym razem do tego prestiżowego przedsięwzięcia zaproszony został przez galerię malarz gór Ryszard Kowalewski. Młodzież podziwiała obrazy najwyższych gór świata namalowane przez artystę znającego je głównie z autopsji. Autor wystawy to znany bowiem w naszym kraju taternik, alpinista i himalaista. Wieloletnią przygodę z profesjonalnym alpinizmem rozpoczął w Tatrach jeszcze w 1965 roku, wchodząc zimą na dwa dziewicze siedmiotysięczniki w Karakorum. Zmierzył się z ośmiotysięcznikami w Himalajach Nepalu i Tybetu. Dokonał pierwszych wejść na pięciotysięczniki w Pamiro-Ałaju i Andach. Eksplorował jaskinie w Kolumbii. Ryszard Kowalewski zachwycił młodzież przede wszystkim opowieściami dotyczącymi polskiego środowiska wspinaczy wysokogórskich, przedstawiając historie z życia i pasji górskich: Andrzeja Zawady, Wandy Rutkiewicz, Macieja Berbeki, czy najwybitniejszego polskiego himalaisty – Jerzego Kukuczki.