Staże w Ostrawie – technik mechatronik – ERASMUS+

Ostawa to miasto słynące z rozwoju przemysłu energetycznego, maszynowego, chemicznego, materiałów budowlanych, papierniczego oraz spożywczego. Z pewnością nie brakuje to miejsc pracy dla przyszłych mechatroników. Uczniowie z „Mechanika”, realizujący w ramach programu ERASMUS+ staże w zawodzie technik mechatronik, mają okazję poznać specyfikę pracy w czeskich przedsiębiorstwach i nawiązać kontakty z zagranicznymi pracodawcami. Pracują w różnych zakładach mechanicznych, mechatronicznych, zajmujących się obróbką metali, wytwarzaniem elementów z plastiku czy też produkcją części metalowych na zamówienie dla firm z innych krajów, takich jak Niemcy czy Holandia. Pod okiem specjalistów wykonują typowe dla swojego zawodu czynności. Pracują w warsztatach (nastrojarná) na takich maszynach jak frezarki, szlifierki czy wiertarki stołowe, obrabiają części do odlewów za pomocą maszyn sterowanych numerycznie, szlifują swoje umiejętności na sekcji wycinania detali z arkuszy metalu za pomocą lasera, wykonują czynności montażowe podzespołów i zespołów  mechanicznych, przeprowadzają kontrolę jakości wykonanego montażu, a przy okazji doskonalą komunikację w języku obcym – nie tylko angielskim, ale również czeskim.