Staże w Ostrawie w zawodzie technik informatyk – relacja Damiana – ERASMUS+

W ramach programu ERASMUS+ nasi uczniowie z technikum informatycznego  realizują staże zawodowe w dziale informatycznym Wyższej Szkoły Górniczej w Ostrawie

Jak wygląda ich praca na czeskiej uczelni? Warto przeczytać relację Damiana – przedstawiciela naszych stażystów:

„Pierwszego dnia na uczelni dostaliśmy względnie łatwe zadania, jednak daliśmy się poznać od dobrej strony i wykładowcy byli pozytywnie zaskoczeni wysokim poziomem uczniów pilskiego „Mechanika”.

Dzięki temu mieliśmy szansę uczestniczyć w dodatkowych kursach prowadzonych dla studentów VSB – TUO, które obejmowały:

  1. Rozwiązania chmurowe

Poznaliśmy różne rozwiązania chmurowe, takie jak Amazon AWS czy też Microsoft Azure. Skupiliśmy się na konfiguracji rozwiązania firmy Microsoft. Nauczyliśmy się administrować popularnymi dostępnymi zasobami platformy Azure Portal, takimi jak: wirtualne maszyny, sieci, interfejsy, Network Security Group, Azure Active Directory oraz dzielić je na Resource Groups pozwalające zorganizować pracę.

2. Hyper-V

Na serwerach uczelni mieliśmy również okazję zarządzać usługą Hyper-V, która stosowana jest do wirtualizacji fizycznych maszyn. Zapoznaliśmy się z wieloma przydatnymi aspektami tego rozwiązania: migracje oraz replikacje maszyn wirtualnych czy też Failover Cluster pozwalający zachować pełną funkcjonalność usług, pomimo awarii któregoś z dostępnych serwerów.

Przy okazji zwróciliśmy uwagę język zawodowy, ciekawe językowe odpowiedniki w języku czeskim, jak np.:

– Stroj (Maszyna)

– Funguje to? (Czy to działa?)”