Światowy Dzień AIDS 2022r.

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. 

Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia przypina Czerwoną Kokardkę.

Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS brzmi: Wyrównujmy i jest wezwaniem do działania. W ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów, postęp w walce z AIDS spowolnił, a zasoby się skurczyły, w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich. HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie.

W 2021 roku:

  • 38 400 000 osób żyło z HIV;
  • 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
  • wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
  • 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pile wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Pile zorganizowała powiatowy etap Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem „AIDS – wczoraj, dziś, jutro”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 1 Technikum: Patryk Więckowski, Jan Skrypak- Schiller oraz Karolina Dębicka.

Uczniowie ZST również wzięli udział w konkursie fotograficznym pod tytułem „Nie daj szansy AIDS”. Podsumowanie konkursów odbędzie się 7 grudnia w Powiatowym Centrum „Iskra” w Pile.