Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021 pod hasłem „Zobowiąż się do rzucenia palenia”

WHO uruchamia całoroczną globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 pod hasłem „Zobowiąż się do rzucenia palenia”

Pandemia COVID-19 doprowadziła do tego, że miliony użytkowników tytoniu mówi,
że chcą rzucić palenie. Kampania będzie wspierać co najmniej 100 milionów ludzi, którzy próbują rzucić palenie poprzez społeczności osób, które rzuciły palenie. 

„Zobowiązanie się do rzucenia palenia” pomoże stworzyć zdrowsze środowisko, które będzie sprzyjało rzucaniu palenia tj. opowiadanie się za zdecydowaną polityką rzucania palenia; zwiększenie dostępu do usług w zakresie rzucania palenia; podnoszenie świadomości na temat taktyk przemysłu tytoniowego i wzmacnianie pozycji użytkowników wyrobów tytoniowych w podejmowaniu skutecznych prób rzucenia palenia poprzez inicjatywy „rzucić i wygrać”. 

Zobowiązanie do rzucenia palenia znajdziesz tutaj:

https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2021&prev=search&pto=aue

 „Palenie zabija 8 milionów ludzi rocznie, ale jeśli użytkownicy potrzebują większej motywacji do rzucenia nałogu, pandemia stanowi odpowiednią zachętę” – powiedział dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO opublikowało na początku tego roku raport naukowy pokazujący, że palacze są bardziej narażeni na zachorowanie na ciężką chorobę i śmierć z powodu COVID-19. Tytoń jest również głównym czynnikiem ryzyka chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego i cukrzyca. Ponadto osoby żyjące z tymi schorzeniami są bardziej narażone na ciężki COVID-19.

Ponad 100 powodów, dla których warto rzucić palenie

Tytoń powoduje każdego roku 8 milionów zgonów. Kiedy w tym roku ujawniono dowody na to, że palacze byli bardziej narażeni na ciężką chorobę z powodu COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi, skłoniło to miliony palaczy do rzucenia palenia. Rzucenie palenia może być trudne, zwłaszcza w obliczu dodatkowego stresu społecznego i gospodarczego, który nastąpił w wyniku pandemii, ale istnieje wiele powodów, aby rzucić palenie.

Korzyści z rzucenia palenia są niemal natychmiastowe. Już po 20 minutach rzucenia palenia Twoje tętno spada. W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy. W ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc. W ciągu 1-9 miesięcy kaszel i duszność ustępują. W ciągu 5-15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej. W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę niższa niż wśród palaczy. W ciągu 15 lat ryzyko choroby serca jest takie, jak u niepalących. Jeśli to nie wystarczy, oto kilka innych powodów!