Świętujemy 102. rocznicę odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI

                Pod koniec I wojny światowej dzięki dogodnej sytuacji geopolitycznej pojawiła się wreszcie możliwość odzyskania przez Polaków niepodległości i powrót Polski na mapy Europy i świata. Granice II Rzeczypospolitej nie miały jednak zależeć od linii narysowanych przez  zwycięzców zachodniego teatru wojny. Liczyła się walka, postawa polskiego społeczeństwa i polityka faktów dokonanych. Józef Piłsudski w tym czasie mówił tak „ […] Państwo Polskie powstaje w woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieje, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski […]”

                Listopad 1918 roku, jest datą umowną odzyskania niepodległości, ponieważ walki o granicę Polski trwały kolejne lata. Jednak cezura ta została przyjęta przez ogół społeczeństwa, dlatego 11 listopada pamiętamy i świętujemy do dzisiaj, jako najważniejsze święto państwowe.