Szkolna wycieczka do Berlina


12 kwietnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na szkolną wycieczkę do Berlina. Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Techniki. Mieliśmy okazję zobaczyć stare lokomotywy, wagon, w którym transportowano więźniów do obozu zagłady w Oświęcimiu oraz samoloty z czasów II wojny światowej. Wspięliśmy się na dach muzeum, gdzie znajduje się oryginalny „Rosinenbomber”, samolot transportowy przewożący zaopatrzenie do Berlina Zachodniego w czasie blokady miasta przez Związek Radziecki w latach 1948-1949, z którego na małych spadochronach zrzucano również batoniki i czekoladki dla dzieci z RFN. Następnie udaliśmy się do dzielnicy rządowej, gdzie z kopuły Reichstagu podziwialiśmy miasto. Kolejnym punktem programu był spacer. Zobaczyliśmy Kolumnę Zwycięstwa, Bramę Brandenburską, Unter den Linden oraz Pomnik Ofiar Holocaustu. Po południu udaliśmy się na Wyspę Muzeów, jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata. Uczniowie zwiedzali wybrane przez siebie muzeum: Nowe Muzeum z popiersiem Nefretete, Panoramę Pergamonu, Starą Galerię Narodową oraz Muzeum Bodego z największą na świecie kolekcją monet. Widzieliśmy dużo ale i tak niewiele z tego, co Berlin ma do zaoferowania. Pozostałe atrakcje mamy nadzieję zobaczyć podczas kolejnych wyjazdów.
Agnieszka Michałek
Maciej Reinke
Edyta Reselska
Jacek Sikorski