Wizyta w Centrum Zastosowań Światła

W czwartek 9 czerwca klasy 3Ng i 3Mp, objęte patronatem Signify w Pile, odwiedziły Centrum Zastosowań  Światła. Uczniowie wraz z opiekunami: Anną Skrzypczak, Katarzyną Szmiłyk i Hanną Ciesielską wzięli udział w wykładzie na temat historii zakładu Signify Company oraz technologii Trulifi – nowej serii systemów LiFi zapewniających doskonałe oświetlenie i niezawodne szybkie połaczenie internetowe. Trulifi to bezpieczna, niezawodna, dwukierunkowa łączność bezprzewodowa wykorzystująca fale świetlne do przesyłania danych. System Trulifi świetnie sprawdza się w zatłoczonych miejscach, takich jak budynki z dużą liczbą najemców, stacje kolejowe, lotniska lub przestrzeń publiczna. Przeciążenie sieci czy jej dostępność nie stanowią już problemu. Trulifi zapewnia gwarantowaną przepustowość bez zakłóceń ze strony systemów łączności radiowej. Trulifi wykorzystuje 128-bitowe szyfrowanie AES. Dostęp do danych wymaga zastosowania klucza USB. Ponadto system ma dodatkową warstwę zabezpieczeń, ponieważ fale świetlne nie przechodzą przez ściany. Wszystkie te cechy sprawiają, że system Trufli jest tak samo bezpieczny jak łączność przewodowa. Trulifi 6002 zapewnia dwukierunkową transmisję danych na poziomie 150 Mb/s. To prędkość pozwalająca na przesyłanie czterech filmów 4K, prowadzenie wideokonferencji z ponad siedmioma osobami lub udostępnianie nawet 250 utworów. Najciekawszą częścią wizyty na terenie zakładu była jednak sama prezentacja praktycznego wykorzystania system Trulifi w Centrum Zastosowań Światła Signify Poland, które zostało podzielone na kilka stref prezentujących inne możliwości oświetleniowe:

  • strefa oświetlenia architektonicznego pokazująca grę światła i cienia oraz sposoby na osiągnięcie artystycznych efektów świetlnych;
  • strefa Basics of Light umożliwiająca odwiedzającym zrozumienie złożoności zjawiska światła – przestrzeń zaaranżowana tak, aby pomóc przybliżyć najważniejsze parametry oświetleniowe oraz zrozumieć ich wpływ na dobre samopoczucie;
  • strefa dla biur pokazująca wpływ oświetlenia na ogólny komfort pracy oraz samopoczucie poprzez wspieranie cyklu dobowego pracowników;
  • strefa dla przemysłu pokazująca, jak zmniejszyć koszty utrzymania wielkich hal poprzez redukcję zużycia energii, jednocześnie obrazująca wpływ światła na bezpieczeństwo oraz higienę pracy;
  • strefa dla hoteli prezentująca, w jaki sposób światło podnosi komfort i kreuje atmosferę dla gości oraz jak dzięki zintegrowanym systemom oświetleniowym hotel może w łatwy sposób integrować zarządzanie światłem, komfortem cieplnym, roletami, a także informacją dla obsługi hotelowej;
  • strefa dla obiektów handlowych – ostatnia z zaaranżowanych ekspozycji, w której można zobaczyć, jak za pomocą światła przyciągnąć uwagę klientów.

Dziękujemy przedstawicielom naszego patronackiego zakładu – Signify Poland Sp. z o.o. za organizację wizyty!