Wycieczka klas cywilnych i mundurowych do kina „Helios” w Pile na film pt. „Orlęta. Grodno’39”

29.09.2022 r. młodzież naszej szkoły udała się do kina „Helios” na film historyczny „Orlęta. Grodno’39” ukazujący dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca Leona. 1.09.1939 roku budynek jego szkoły bombardują niemieckie samoloty. Dla Leosia oraz tysięcy polskich dzieci wojna stała się przyspieszoną szkołą dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez polityków. Gdy 17.09.2022 roku do Polski wkroczyła Armia Czerwona, obrońcy Grodna rozpoczęli heroiczną walkę z „drugim” okupantem. Wojsko, ludność cywilna i – przede wszystkim –  młodzież i dzieci bohatersko bronią miasta przed Rosjanami, stając się ofiarami ich niezwykłego okrucieństwa. Film obejrzały klasy: 1CM, 1OPW, 1M, 2CM, 2OPW, 3I, 3M i 4Dg pod opieką  nauczycieli: M. Orzechowskiego, K. Senskiej, D. Rosy, B. Kaczmarka, G. Kondei, W. Kończewskiej, K. Olszewskiego, J. Kowalskiej. Obraz filmowy dostarczył młodzieży wiedzy historycznej o wydarzeniach z 1939 roku, jak i patriotycznej w zakresie kształtowania obywatelskich postaw w obliczu zagrożenia ojczyzny.

Danuta Rosa