Wyjście do kina „Helios” na film „Filip”

29.04.2023 roku  uczniowie klas: 1CM,1M, 2I, 2N, 2OPW, 3D i 1A udały się do kina „Helios” na film pt. „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Rolę głównego bohatera odtwarza Eryk Kulm. Akcja rozgrywa się we Frankfurcie  1943 roku, a główny bohater filmu Filip jest kelnerem. Jego cała rodzina zginęła w getcie warszawskim. Na co dzień Filip przede wszystkim stara się przeżyć i prowadzi prywatną wojnę z Niemcami, stosując choćby znany numer kelnerski – naplucie znienawidzonemu gościowi do kawy. I walczy z Niemkami. Uwodzi je, a kiedy już zdobędzie, brutalnie upokarza.  Tak naprawdę  jest sobą wtedy, gdy samotnie nocą w pustej sali balowej zatraca się w fizycznym zmęczeniu. Jego bieg zamienia się w swoisty taniec, w którym może wyrazić całe cierpienie. Film podobał się nauczycielom i uczniom. Warto go obejrzeć, gdyż przybliża realia obyczajowego  życia w III Rzeszy, gdzie cudzoziemców za kontakty z Niemkami karano śmiercią. W świadomej postawie konsumpcyjnej głównego bohatera widzimy jedyny możliwy sposób zademonstrowania oporu wobec brutalności ówczesnych władz nazistowskich Niemiec.