XV Festiwalu Nauki

W poniedziałek 4 marca byliśmy na inauguracji XV Festiwalu Nauki w pilskiej Akademii Nauk Stosowanych. Festiwal rozpoczął się spotkaniem z Gośćmi: Wiceprezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina”, Panem drem Ryszardem Kupidurą, a także byłym członkiem Zarządu Głównego Związku Ukraińców w Polsce oraz Ukraińskiego Towarzystwa Nauczycielskiego, Panem Markiem Syrnykiem. Tą część Festiwalu zatytułowano HEJ, SOKOŁY… Sąsiedzi, o których wiemy za mało, i poświęcono ją zagadnieniom tożsamości kulturowej i wartościom społecznym naszych ukraińskich sąsiadów. Następnie, przedstawiciel Fundacji Orla Straż niosącej pomoc ofiarom terroryzmu, w sposób niezwykle obrazowy przedstawił zagadnienia kryzysu humanitarnego na przykładzie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Udział w pierwszym dniu Festiwalu na pewno skłoni nas do refleksji nad tym jak MĄDRZE pomagać uchodźcom oraz jak interpretować niespokojne czasy, w których obecnie żyjemy.

Joanna

Opracowała Joanna Markiewicz