Z wizytą w Centrum Superkomputerowym – Erasmus+

Grupa informatyków, realizująca staże w Czechach w ramach programu ERASMUS+,  piątek 23 września spędziła w IT4Innovations National Supercomputing Center, które znajduję się na terenie uczelni VSB TUO w Ostrawie. Centrum posiada najmocniejszy superkomputer w Czechach o nazwie Karolina.

Poniżej relacja stażysty Damiana:

„Najpierw zwiedziliśmy pomieszczenie konferencyjne z widokiem na 3 superkomputery (oprócz Karoliny znajdują się tam również Salomon oraz Barbora). Poznaliśmy podstawowe zasady działania superkomputerów oraz ich  wykorzystanie.

Dowiedzieliśmy się między innymi, że zawartość tlenu w pomieszczeniu, w którym znajdowały się te maszyny, utrzymywana jest na poziomie ok 15%, poprzez wtłaczanie azotu pod wysokim ciśnieniem. Działanie to ma zapobiegać ewentualnym pożarom w komorze. Takie rozwiązanie, ze względów bezpieczeństwa, pozwala operatorom przebywać w pomieszczeniu maksymalnie godzinę.

Następnie zwiedzaliśmy pomieszczenia z potężną infrastrukturą, odpowiadającą za chłodzenie superkomputerów. Znajduje się tam 5 obiegów wody (3 zimnej oraz 2 ciepłej). Interesujące jest to, że woda z ciepłych obiegów wykorzystywana jest m.in do ogrzewania budynku.

Na dachu obiektu natomiast ustawione są ogromne maszyny, odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła. Z dachu przeszliśmy do najniższej kondygnacji, gdzie znajdują się systemy zasilania. W jednym z pomieszczeń znajduje się też system zasilania awaryjnego superkomputerów, oparty na ogromnym silniku diesla. Silnik ten przy maksymalnym obciążeniu (2.5 MW) zużywa ponad 500 litrów paliwa na godzinę pracy, dlatego jest to ostatnia deska ratunku”.