ŻYWA LEKCJA HISTORII

            W słoneczny wtorek 19 września 2023 roku młodzież z klasy 5Sp wspólnie z wychowawcą Michałem Olejnikiem uczestniczyła w żywej lekcji historii, która odbyła się w Centrum Powiatowym ISKRA. Wydarzenie zorganizował pilski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Spotkanie było poświęcone zbrodniom dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w okresie II wojny światowej i składało się głównie z przejmujących pieśni patriotycznych wykonywanych przez Grzegorza Podwójnego. Należy przypomnieć, że celem zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii było wyniszczenie polskiego żywiołu na terenach, które uznawali za ukraińskie. Uczestnicy żywej lekcji historii byli pod dużym wrażeniem oglądanego spektaklu, składającego się oprócz części muzycznej także ze słowa mówionego oraz fragmentów filmów dokumentalnych. Biblioteka Zespołu Szkół Technicznych w Pile wzbogaciła się o dwie publikacje dotyczące dziejów Polaków na Kresach II Rzeczypospolitej otrzymane od organizatorów wydarzenia.