MOJE ZDROWIE, MOJE PRAWO

„MOJE ZDROWIE, MOJE PRAWO” to hasło Światowego Dnia Zdrowia 2024 r., którego obchody odbywają się 7 kwietnia na całym świecie! Tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Służby Zdrowia.

Myśl przewodnia tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia w praktyce ma oznaczać zwiększanie świadomości – zarówno wśród medyków, jak i osób poddawanych procedurom medycznym – praw pacjenckich oraz wyzwań i problemów zdrowotnych, jakie niosą ze sobą: konflikty zbrojne, zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i inne okoliczności wpływające na dobrostan zdrowotny ludzi na całym świecie.

(NIE)ŁATWY PRZEPIS NA ZDROWIE:

  • duża ilość zdrowego, regenerującego snu – wiele osób bagatelizuje ten czynnik, nie zdając sobie sprawy z jego ogromnego wpływu nie tylko na samopoczucie, ale i na zdolności kognitywne i poznawcze, na prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zminimalizowanie ryzyka nadwagi, otyłości, cukrzycy, a nawet na zdrowie i wygląd skóry!
  • zdrowa i zbilansowana dieta – nie od dziś wiadomo, że odpowiednia podaż białek, zdrowych tłuszczy i węglowodanów, a także witamin i składników mineralnych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  • odpowiedni poziom aktywności fizycznej – w tej kwestii zalecenia WHO są jasne: dorośli powinni podejmować od 150-300 min umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo, u dzieci i młodzieży 60 min aktywności dziennie. Aktywne spędzanie wolnego czasu jest najlepszym wyborem dla nas, dla naszego ciała i ducha!

„Czyń dobro i skup się na tym. Jeśli nie sprawiasz, że czyjeś życie staje się lepsze, to tracisz swój czas.” Will Smith

Z tego miejsca dziękujemy całej służbie zdrowia za pomoc i zaangażowanie, za serce wkładane w swoją pracę i ich uśmiech, który nie raz podnosi nas na duchu w trudnych chwilach. Odwdzięczmy się tym samym 😊